RSS RSS

Reklama

chciałbyś znaleźć więcej danych odnośnie sprzętu i technologii używanych do procesu wykonywania badań geotechnicznych? Zajrzyj na tę stronę.
tnx.net
25.08.2010

Nowe opcje weryfikacji w usłudze Narzędzia dla Webmasterów

W przydatnej pod wieloma względami, usłudze oferowanej przez Google: Narzędzia dla Webmasterów, aby założyć konto dla danej domeny, konieczna jest weryfikacja własności domeny. Do tej pory można było zrobić to na dwa sposoby: wklejając odpowiedni metatag do kodu strony głównej lub tez przesyłając odpowiedni plik html na serwer. Warto zaznaczyć tutaj, że oba rozwiązania pociągały za sobą konieczność posiadania dostępów do serwera, czyli bardzo często dla osoby nie orientującej się do końca w kodzie html czy ustawieniach serwera, włączenie takiej opcji stwarzało trudności.

W ostatnim czasie Google poszerzyło sposoby weryfikacji o dwie nowe opcje. Pierwsza z nich to weryfikacja za pomocą rekordu DNS. Jeśli mamy możliwość aby zalogować się do rejestratora swojej domeny lub dostawcy usług hostingowych, wówczas możemy z skorzystać z tej opcji. Dodając sugerowany przez Google rekord TXT do konfiguracji naszego DNS powinniśmy uzyskać dostęp do Narzędzi dla Webmasterów. Google zastrzega jednak, że zmiany w systemie DNS mogą trochę potrwać, dlatego jeśli dany rekord nie zostanie odnaleziony od razu, okresowo będzie sprawdzana jego dostępność.

Kolejna, nowa metoda weryfikacja za pomocą linku do konta Google Analytics, jest moim zdaniem najprostsza i najszybsza do wprowadzenia, aczkolwiek aby wszystko zadziałało jak należy, konieczne są do spełnienia dwa warunki. Pierwszy to obecność asynchronicznego kodu śledzenia w witrynie. Żadna ze starszych wersji tego kodu nie przejdzie pomyślnie procesu weryfikacji. Drugim warunkiem jest posiadanie do założonego konta Analytics dostępu typu Administrator. Gdy spełnione są oba warunki, dodając domenę do Narzędzi dla Webmasterów wybieramy po prostu opcję weryfikacji za pomocą linku do Google Analytics, czekamy kilka sekund, po czym usługa staje się aktywna. Sam proces jaki tu zachodzi polega na tym, że Google przeszukuje wszystkie kody śledzenia Google Analytics, które są aktywne na stronie indeksu tej witryny. Gdy odnajdzie odpowiedni skrypt, do którego profilu posiadamy dostępy w Analytics, wówczas własność witryny zostaje ustalona. Google zastrzega też, że żadne dane z konta Analytics nie są odczytywane.

Obie nowe opcje weryfikacji własności domeny, stanowią wygodny i prosty sposób na otrzymanie dostępu do Usługi dla Webmasterów. Mając już taki dostęp, możemy bez problemu nadać go również innym użytkownikom. Więcej informacji o poszczególnych opcjach weryfikacji znajdziemy tutaj: http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35179&hl=pl

Z nowszych funkcji jakie niedawno pojawiły się jeszcze w usłudze dla Webmasterów jest nowa funkcja: Obsługa parametrów, w zakładce konfiguracja Witryny → Ustawienia. Pozwala ona zasugerowanie mechanizmom indeksującym, aby ignorowały one do 15 określonych parametrów w adresie url. Dzięki temu nie wszystkie strony mające różne adresy url, a te same treści (np. identyfikatory sesji) zostaną zindeksowane. Wg Google takie indeksowanie może być bardziej efektywne, a mniej adresów zostanie powielonych. Pojawiła się również nowa zakładka Video Sitemaps, która jednak aktualnie jest jeszcze testowana przez Google i nie działa poprawnie.

 Piotr Pokrzywa

Nowe opcje weryfikacji w usłudze Narzędzia dla Webmasterów.pdf

Inne wiadomości:

27.07.2010 Nowa odsłona wyszukiwarki grafik Google

Parę dni temu Google przedstawiło nowy wygląd swojej wyszukiwarki grafik. Warto się temu przyjrzeć bliżej bo zmiany (przynajmniej jeżeli chodzi o wygląd) są naprawdę duże. Czym Google się chwali i czy ma to przełożenie w rzeczywistości?

02.03.2010 Google wzbogaciło się o narzędzie do edycji grafiki - Picnik

Gigant z Mountain View praktycznie od początku swojej działalności stara się poszerzyć wachlarz swoich usług i dostarczyć internautom narzędzia przydatne podczas serfowania po sieci. Najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa dalej jest najważniejszą usługa jaką oferuje firma, jednak co pewien czas Google udostępnia użytkownikom coraz to ciekawsze usługi.

31.12.2009 Rok 2009 zakończony przeliczeniem wskaźników PageRank

W ostatni dzień starego 2009 roku Google zafundowało nam kolejne przeliczenie wskaźników PageRank w sieci. Dla mało wtajemniczonych PageRank to algorytm stworzony przez Google nadający określoną wartość liczbową poszczególnym stronom. Wskaźnik PR może przyjmować wartości z przedziału od 0 do 10.

15.12.2009 Google chce przyspieszyć sieć udostępniając własne serwery DNS

Google nie ukrywa, że jednym z priorytetowych celów firmy jest zwiększenie szybkości działania globalnej sieci. Wyszukiwarkowy gigant poczynił już pewne kroki mające na celu zwiększenie szybkości wczytywania stron WWW. Jednym z nich było stworzenie własnej przeglądarki internetowej - Google Chrome, która póki co bije konkurentów na głowę w testach szybkości.

09.11.2009 Google wykorzystuje kanały RSS/Atom do indeksowania nowych stron.

Google indeksuje dziennie setki tysięcy jeśli nie miliony nowych stron WWW. Jest wiele różnych sposobów, dzięki którym robot Google może znaleźć nowe strony w sieci. Jednym z nich jest zgłoszenie nowego adresu na stronie http://www.google.com/addurl/.