RSS RSS

Reklama

zabezpieczenia ppoż są bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracowników w biurowcach.
Zdobyć wysokiej klasy urządzenia do monitoringu w atrakcyjnej cenie to duże wyzwanie. Poszukiwania warto zacząć od sklepu internetowego Promitel - poczytaj
tnx.net
15.10.2009

Tworzenie modeli 3D w Google Earth teraz jeszcze prostsze.

Niedawno na łamach GCity pisaliśmy o tym jak stworzyć własny model budynku w Google Earth. Obszerny artykuł na ten temat znajdziecie tutaj. Było to zadanie wymagające włożenia odrobiny wysiłku, choćby dlatego że trzeba było wyjść z domu i zrobić zdjęcia interesującego nas budynku. Nie każdego internautę jednak stać na taki wysiłek ;) a i nie każdy musi posiadać sprzęt pozwalający zrobić dobre zdjęcia. Z tego powodu gigant z Mountain View postanowił ułatwić użytkownikom Google Earth zadanie udostępniając Kreator budynków Google.

Informacja o nowym narzędziu Google pojawiła się na oficjalnym blogu firmy przedwczoraj. Aby stworzyć własny model na Google Earth wystarczy wejść na stronę http://sketchup.google.com/3dwarehouse/buildingmaker?hl=pl, zainstalować Google Maps Api (jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy), wybrać miasto w którym chcemy stworzyć model, znaleźć na mapie lokalizację i budynek, którego model chcemy stworzyć, dopasować bryły do budynku na dostępnych w bazie zdjęciach i zapisać budynek w bazie (opcja dostępna po zalogowaniu na konto Google). Pracownicy Google sprawdzą Twój projekt pod kątem zgodności z rzeczywistym budynkiem.

kreator budynków

Do wyboru mamy w chwili obecnej 50 miast w których możemy tworzyć modele a wśród nich: Albuquerque, Ateny, Atlanta, Austin, Barcelona, Birmingham, Budapeszt, Cardiff, Charlotte, Chicago, Cleveland, Columbus, Kopenhaga, Dallas, Denver, Detroit, Dublin, Fukuoka, Helsinki, Indianapolis, Kansas City, Kobe, Kioto, Lyon, Madryt, Marsylia, Meksyk, Milwaukee, Minneapolis, Nagoya, Nashville, Osaka, Filadelfia, Phoenix, Portland, Praga, Sacramento, San Diego, San Francisco, Sapporo, Seattle, Sendai, Tokio, Walencja, Vancouver, Wenecja, Warszawa, Yokohama i Zurych. Mark Limber, Product Manager z Google pisze na blogu, że lista miast, w których będziemy mogli modelować będzie się cały czas powiększać.

Modelowanie budynku jest bardzo proste. Wystarczy wybrać zdjęcie a następnie zbudować na nim bryłę jak najlepiej oddającą kształt budynku. Po dopasowaniu naszej bryły do budynku przechodzimy do kolejnego zdjęcia. Im mnie szczegółów na zdjęciu tym prostszy będzie model.

Nowy sposób modelowania budynków w Google Earth ma zarówno zalety jak i wady. Największą zaletą jest prostota. Korzystanie z programu SketchUp mogło przysporzyć nowym użytkownikom nieco problemu, natomiast z budowaniem modeli w Google Earth Api powinien poradzić sobie każdy. Z drugiej strony jest to ograniczenie, gdyż bardziej skomplikowane budowle są niemożliwe do odtworzenia w aplikacji webowej. Do zwykłych prostopadłościennych budynków i mniej skomplikowanych budowli opisywane tu narzędzie w zupełności wystarczy. Drugim ograniczeniem jakie narzuca Google Earth Api to skończona liczba miast do wyboru. Używając programu SketchUp mogliśmy stworzyć model praktycznie każdego budynku na świecie (pod warunkiem że jest wyraźnie widoczny na Google Earth).

Podsumowując: jeśli chcemy stworzyć prosty model budynku i zrobić to szybko to idealnym rozwiązaniem jest modelowanie poprzez stronę WWW. Jeśli natomiast mamy trochę więcej czasu i chcemy stworzyć model bardziej skomplikowany to polecam Google SketchUp. Niezależnie od tego, który program wybierzemy, modelowanie budynków w Google Earth to niezła zabawa :)

Autor: Łukasz Miernikiewicz