RSS RSS

Reklama

Wyspecjalizowany sklep elementami elektronicznymi, na przykład czujnik temperatury - gwarantujemy, że ta elektronika będzie niezawodna
tnx.net
05.10.2009

Teraz jeszcze więcej opcji filtrowania wyników w Google.

Wyszukiwarka internetowa to niezastąpione źródło wiedzy, dzięki któremu w ułamku sekundy możemy wyszukać interesujące nas informacje. Przynajmniej w teorii... W praktyce często musimy poświecić trochę więcej czasu na odnalezienie tego, czego szukamy. Podczas wpisywania szukanej frazy istotne jest doświadczenie i „obycie” z wyszukiwarką, gdyż im więcej fraz wyszukujemy, tym lepiej wiemy jakich wyników możemy się spodziewać. Doświadczeni użytkownicy potrafią tak skonstruować zapytanie, aby szukana informacja znalazła się w pierwszej dziesiątce czy nawet pierwszej trójce wyników. Bardzo pomocne są tzw. zapytania specjalne o których pisaliśmy w artykule Zapytania specjalne w wyszukiwarce Google. Jednak typowy użytkownik wyszukiwarki Google nie korzysta z zapytań specjalnych, dlatego przeglądanie setek, tysięcy a czasem nawet milionów wyników wyszukiwania może zająć sporo czasu... Aby ułatwić użytkownikom dotarcie do informacji gigant z Mountain View umożliwił internautom odfiltrowanie niepotrzebnych wyników dodając dodatkowe opcje do swojej wyszukiwarki internetowej.

Nowe opcje pojawiły się na razie tylko w angielskiej wersji wyszukiwarki ale wchodząc na google.com możemy się z nimi zapoznać. Po wpisaniu szukanego hasła w wyszukiwarce i potwierdzeniu go enterem nad wynikami wyszukiwania pojawi się link „Show options...” z plusikiem. Po jego kliknięciu z lewej strony wyników pojawi się panel boczny z dodatkowymi opcjami wyszukiwania. Pierwsza grupa opcji to filtry wyników pod względem zawartości. I tak możemy wyświetlić tylko pliki wideo dotyczące naszego zapytania, blogi, fora internetowe albo opinie na temat szukanego hasła. Druga grupa filtrów pozwala nam na wyświetlenie wyników zaindeksowanych w określonym przedziale czasu. Tu możemy wybrać strony dodane przed chwilą, w ciągu ostatniej godziny, dnia, tygodnia, roku albo w określonym przez nas przedziale czasu. Trzecia grupa to opcje dotyczące sposobu wyświetlania wyników. Mamy tu do wyboru hasła powiązane z szukaną frazą, „Wonder wheel” (ang. cudowne koło), które pokaże nam wyniki związane z wyszukiwaną frazą w formie diagramu oraz „Timeline” czyli wykres, na którym zobaczymy odniesienia do szukanej frazy w historii. Wygląda to mniej więcej tak (dla zapytania „poland”):

Related searches:

Related searches

Wonder wheel:

wonder wheel

Timeline:

timeline

Kolejna grupa opcji pozwala nam na wyświetlenie tylko obrazów, samego tekstu oraz odfiltrowanie wyników pod względem zakupów. Możemy tu wyświetlić mniej lub więcej stron sklepów oferujących produkty związane z naszym zapytaniem. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy zalogowani na konto Google mamy możliwość odfiltrowania odwiedzonych stron lub stron na których jeszcze nie byliśmy.

Tyle różnych filtrów może znacznie uprościć wyszukiwanie informacji w internecie. Możemy się także dowiedzieć nowych rzeczy, których nie szukaliśmy na początku. Niektóre z opcji były dostępne już wcześniej jednak teraz są one niejako „podane na talerzu”.

Można jedynie ubolewać, że dodatkowe opcje udostępniono dotychczas tylko anglojęzycznym internautom, jednak znając politykę Google zapewne wkrótce nowe opcje pojawią się również w innych językach. Do tego czasu warto poćwiczyć wykorzystanie nowych opcji w google.com.

Autor: Łukasz Miernikiewicz